Szwajcaria – drugi dom
Szwajcaria stała się naszym drugim domem. A w domu, jak to w domu, dobrze jest się czuć jak w domu. Dlatego też zebraliśmy tu najpotrzebniejsze informacje dotyczące pobytu w tym kraju. Tak, aby łatwiej było Wam tu dojechać, być i poczuć się jak w domu.
Niech stanie się i Waszym „drugim domem”, zabierzemy Was tam! – https://www.snowee.pl/wyjazdy w alpy
Co ze sobą zabrać?
Jeśli jedziecie do apartamentu z aneksem kuchennym, to na pewno warto zabrać ze sobą trochę jedzenia z Polski, bo ceny w Szwajcarii są wysokie (pamiętajcie jednak o limitach celnych, zwłaszcza jeśli chodzi o mięso i alkohol). Warto zabrać też przejściówkę do prądu (lub kupić na miejscu) oraz suszarkę do włosów 😉 Sprawdźcie poniżej pozostałe ważne informacje!
Dojazd do Szwajcarii
Z Polski do Szwajcarii możemy dojechać na różne sposoby. Możemy jechać przez same Niemcy lub też przez Czechy i Austrię. Przedstawiamy Wam opłaty drogowe w danym kraju (w roku 2022):
- Niemcy – autostrady są bezpłatne
- Czechy – winiety: 10-dni (380 koron); m-c (540 koron)
- Austria – winiety: 10-dni (10,90 euro); 2 m-ce (31.90 euro); rok (109.90euro)
- Szwajcaria – winieta na rok w cenie 40 CHF (jedyna opcja, uwaga! winieta ważna już od 1-go grudnia poprzedzającego roku do 31 stycznia kolejnego – łącznie 14 miesięcy)
Winietę na Szwajcarię można zakupić na samej granicy oraz online, jednak przy zakupie online mogą wystąpić dodatkowe opłaty transakcyjne (około 10 EUR).
Granica i limity celne
Szwajcaria jest w strefie Schengen. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu turystycznego do 90. dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Limity celne (czyli co wolno wwieźć do Szwajcarii):
- 1kg mięsa na osobę (powyżej: 17-23 CHF za każdy dodatkowy kg)
- 5 litrów alkoholu (do 18% obj.) i 1 litr alkoholu (ponad 18% obj.)
- 250 szt. papierosów
Informacje drogowe
Łańcuchy – czy trzeba je mieć w Szwajcarii?
Posiadanie łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodu w Szwajcarii nie jest obowiązkowe. Łańcuchy są jednak wymagane na drogach oznaczonych znakami „chaines neige obligatoires”. W razie kontroli grozi nam grzywna w wysokości 100 CHF. W Szwajcarii obowiązuje nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez całą dobę.
Finanse
W Szwajcarii walutą jest frank szwajcarski (CHF). Warto wymienić w Polsce trochę gotówki i zabrać ze sobą na wyjazd (przyda się chociażby na opłatę klimatyczną, którą trzeba uiścić w gotówce). W Większości miejsc można bez problemu płacić kartą. Warto także zaopatrzyć się w kartę Revolut. Revolut to karta płatnicza, która pozwala nam na korzystną wymianę walut, więc przyda się także w innych podróżach. Link, z którego możecie założyć swoje konto Revolut – https://revolut.com/referral/mareka341
Zdrowie
Opieka zdrowotna w Szwajcarii do tanich nie należy. Warto więc zastanowić się nad wysokim pakietem ubezpieczenia (polecamy opcję comfort, premium lub full). Koniecznie przed wyjazdem wyróbcie sobie kartę EKUZ. Większość placówek zdrowotnych w Szwajcarii to placówki publiczne. Świadczenia w takich placówkach mogą być realizowane w porozumieniu z NFZ. Karta EKUZ znacząco przyspiesza realizację takich świadczeń.
Roaming
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, więc telefony polskich operatorów objęte są roamingiem. Koszty połączeń są w Szwajcarii wysokie, a koszty transmisji danych po prostu niebotyczne. Polecamy wyłączyć transmisję danych. Wszystkie obiekty noclegowe, do których jeździmy mają sprawnie działające wi-fi. Obecnie w Szwajcarii istnieje kilka opcji korzystania z kart SIM i eSIM. Revolut wprowadził usługę eSIM, która oferuje pakiety internetowe na wiele krajów, w tym Szwajcarię, co pozwala na wygodne korzystanie z internetu bez tradycyjnej karty SIM. Alternatywą jest aplikacja Airalo, która również oferuje eSIM z pakietami internetowymi w Szwajcarii. Dzięki tym opcjom, możesz uniknąć wysokich kosztów roamingu, korzystając z lokalnych taryf internetowych.
Ceny
Ceny w Szwajcarii są z reguły wyższe niż w Polsce, ale Szwajcaria nie jest wcale taka straszna jak ją malują. Piwo na stoku w Szwajcarii dostaniemy za ok. 6-7 CHF, a zupę gulaszową w granicach 8 CHF.
Ceny przykładowych produktów w sklepie w ośrodku narciarskim: piwo 1,5-2 CHF; jajka (10 szt.): 5 CHF; mleko (1l): 1,5-2 CHF; jogurt naturalny: 2,5 CHF; ryż (1kg): 3 CHF; banany (1kg): 3 CHF. Bardzo drogimi produktami są mięso i wędliny (np. pierś kurczaka: ok. 40 CHF (1kg). Zawsze możemy też zjechać kawałek niżej, do większego miasta, gdzie ceny są dużo niższe.
Jeśli chodzi o restauracje to koszt pizzy to ok. 20-25 CHF, makaronu 15-20 CHF a dania restauracyjnego ok. 30-35 CHF. Kawa na mieście to wydatek ok. 4-6 CHF.
Adapter do kontaktu
Szwajcarskie wtyczki są inne niż polskie, warto więc przed wyjazdem kupić odpowiednią przejściówkę (dostępne w większości sklepów elektrycznych). Taką przejściówkę możemy także zakupić na miejscu w każdym większym markecie (koszt to ok. 5-6 CHF).
Segregacja śmieci
W Szwajcarii śmieci segreguje niemal każdy, bo ładowanie wszystkiego do jednego kosza jest bardzo drogie. Dlaczego? Worki na śmieci zmieszane są opodatkowane. Śmieci posegregowane natomiast wyrzuca się za darmo. Nie wolno wyrzucać śmieci zmieszanych w zwykłych workach, grożą za to wysokie kary. Specjalne opodatkowane worki na śmieci można kupić w sklepach również na sztuki, zazwyczaj jeden taki worek jest na wyposażeniu apartamentu.
Segregacja śmieci wygląda też trochę inaczej niż w Polsce. Osobno segregujemy:
- Szkło (osobno zielone, brązowe i białe)
- Plastikowe duże opakowania
- Miękki plastik (siaty itd.)
- Papier
- Metal
- Kapsułki od kawy
- Butelki PET
- Butelki i kartony po mleku
- Puszki
Nie można segregować niczego, co jest pobrudzone żywnością ani środków higieny osobistej, czyli chusteczek, podpasek, wacików, maseczek jednorazowego użytku.