Courchevel – narciarski raj dla milionerów
Nie kupisz tu piwa za mniej niż 15 euro a ceny noclegów potrafią osiągać zawrotne sumy – nawet 2000 euro za jedną noc (sic!)
Mimo, że za noc w 3* hotelu trzeba zapłacić tyle co w Paryskim Ritzu, co sezon Courchevel przyjmuje ok. 32 tysięcy turystów z całego świata. Prym wiodą tu Brytyjczycy, Francuzi i oczywiście Rosjanie. Kurort stał się popularny wśród bardzo bogatych Rosjan w połowie lat dziewięćdziesiątych i od tej pory jego notowania nie słabną.
W 2003 znany rosyjski miliarder Roman Abramowicz przeznaczył 200 mln dolarów (tyle samo ile wydał na kupno klubu piłkarskiego Chelsea) na zakup kilkunastu ekskluzywnych rezydencji w Courchevel. Mimo, że proponował cenę trzykrotnie wyższą od rynkowej, właściciele domów odprawili go z kwitkiem.
Trzy Doliny
Courchevel jest jednym z resortów w słynnych Trzech Dolinach (Les 3 Vallées) największym obszarze narciarskim na świecie. Pozostałe resorty wchodzące w jego skład to Val Thorens, Orelle, Les Menuires, Meribel, La Tania, Brides les Bains oraz Saint Martin de Belleville.
Liczby w tym przypadku mówią same za siebie Trzy Doliny to ponad 600 km na 328 trasach zjazdowych obsługiwanych przez 166 wyciągów.
Dla kogo Courchevel
Kurort Courchevel oferuje 150 km tras i składa się z pięciu odrębnych miejscowości: Saint-Bon Tarentaise, Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650 oraz Courchevel 1850. Pomiędzy stacjami kursuje bezpłatny skibus.
Najwyżej położona stacja w całym kurorcie to Courchevel 1850. To przy niej znajduje się największy i najbardziej zróżnicowany teren narciarski. To tu znajdziemy też większość ekskluzywnych hoteli, klubów oraz restauracji (w tym aż 7 odznaczonych gwiazdkami Michelin!). Stacja ma też 9 dołkowe pole golfowe. Courchevel 1850 nazywane jest żartobliwie „schroniskiem dla miliarderów”. Courchevel 1550 przez lokalnych mieszkańców nazywane jest po prostu Courchevel. Położone jest poniżej Courchevel 1850 i połączone z nią szeroką nartostradą Tovets o niebieskim oznaczeniu. Między stacjami można szybko przemieszczać się również wyciągiem krzesełkowym Tovets, gondolą Grangettes oraz za pomocą toru saneczkowego. Courchevel 1650 zwana również Moriond była pierwszą z pięciu stacji oddaną do użytku w 1946 roku. Jest to zdecydowanie najtańsza stacja w obrębie Courchevel. Stoki Moriond są stosunkowo łatwe i bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi. Le Praz to małe miasteczko malowniczo położone na płaskowyżu pod lasem Courchevel z widokiem na szczyt Grand Bec. To tu znajduje się Tremplin Le Praz – skocznia olimpijska, na której co roku odbywa się letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Trasa o tej samej nazwie (La Praz) jest uważana za najbardziej widokową w całym resorcie. Wyjątkowo pięknie prezentuje się w słoneczne dni.
Aż 85% areału zjazdowego Courchevel jest położone powyżej 1800 m.n.p.m. a większość stoków skierowanych jest w stronę północną co gwarantuje duże ilości świeżego śniegu każdej zimy.
Strefy tematyczne dla narciarzy i snowboarderów w Courchevel
Niewątpliwie jedną z większych ciekawostek w Courchevel są strefy tematyczne dla narciarzy i snowboarderów. ZEN Zone to strefy przeznaczone dla początkujących narciarzy. W Courchevel znajdziemy aż cztery takie obszary a nazwa wbrew pozorom nie skłania do medytacji a jest skrótem od „zone exclusively for novices” czyli strefy wyłącznie dla nowicjuszy. Podobną rolę dla odrobinę lepiej radzących sobie riderów odgrywa strefa Easy Rider. STOP Zone to obszar stworzony z myślą o poprawieniu bezpieczeństwa na stoku. Jest to miejsce, gdzie możemy poćwiczyć nasze umiejętności hamowania. Zjeżdżając w odpowiednim tempie musimy zatrzymać się w oznaczonej na niebiesko strefie. Western Skipark to strefa dla dzieci składająca się z indiańskiej wioski oraz kowbojskiego miasteczka. Freestyler Fun Park to całkiem spory snowpark, gdzie odnajdą się zarówno początkujący jak i zaawansowani freestylerzy. Avalanche Camp to miejsce gdzie dwa razy w tygodniu możemy skorzystać z darmowego szkolenia lawinowego. W regionie Couchevel znajdują się aż cztery skocznie narciarskie (K25, K60, K90, K125) i właśnie tu odbywa się Letnie Grand Prix oraz mistrzostwa Francji w skokach narciarskich.
Atrakcje Courchevel
Ja przystało na krainę luksusu Courchevel ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko sporty zimowe. W resorcie znajdziemy kina, baseny, kręgielnie czy hammamy. Popularne są loty helikopterem, balonem, snowkiting, loty paralotnią oraz wędrówki na rakietach śnieżnych. Każdego roku latem i zimą odbywa się tu międzynarodowy festiwal ogni sztucznych i fajerwerków oraz festiwal muzyki klasycznej. Courchevel posiada nawet własne lotnisko, które znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej ekstremalnych lotnisk na świecie. Tam gdzie pojawiają się krezusi nie może zabraknąć luksusowych sklepów. W sezonie w Courchevel otwarte są butiki m.in. Gucci, Dior, Louis Vouitton i Chanel. W 2013 roku Karl Lagerfeld postawił na niekonwencjonalną reklamę i ozdobił 36 wagonów gondoli Jardin swoimi słynnymi szkicami. W Snowee jeszcze nie jeździmy do samego Courchevel, ale będąc w Val Thorens czy Les Menuires i posiadając skipass rozszerzony na całe Trzy Doliny można dużo pośmigać.
Autorką tekstu jest Ania
***
Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.